Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

19.9.2023

Zastupitelé na svém jednání v pondělí 18. září rozhodli o mimořádném zvýšení daně z nemovitosti pro velké obchodní zóny na území města. Valašskomeziříčská radnice počítá s tím, že tento krok přinese do městské kasy až 10 milionů Kč ročně s tím, že se zvyšování daně z nemovitosti nedotkne běžných občanů ani místních drobných podnikatelů.

K uvedenému kroku se vedení Valašského Meziříčí rozhodlo na základě červencového nálezu Ústavního soudu. „Podle něj je možné, aby město zvýšilo daň z nemovitosti pouze pro vybrané lokality na svém území. V našem případě se v první fázi jedná o obchodní centra, jejichž součástí jsou vždy supermarkety s prodejní plochou větší než 400 metrů čtverečních,“ řekl starosta Robert Stržínek s tím, že: „Tyto denně generují obrovskou dopravní zátěž a také obří zisky, které často odvádějí do zahraničí. Proto považuji za zcela legitimní využít všech zákonných možností a navýšit jim daň z nemovitosti, která je příjmem města, na maximum. Počítáme s tím, že by tato forma zvýšení daně z nemovitosti měla do městského rozpočtu přinést každoročně navíc 8 až 10 milionů korun. Tyto peníze pak chceme zpětně investovat zejména do bezpečnosti občanů v našem městě. Tedy do rozšíření kamerového systému, městské policie a dalších bezpečnostních prvků.“ Jeho návrh nyní podpořili také valašskomeziříčští zastupitelé s tím, že do budoucna by se město mohlo zaměřit i na další lokality. Zvýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti z hodnoty 2 na hodnotu 5 se tak dotkne obchodních zón kolem supermarketů Billa, Kaufland, Lidl, Penny a Tesco.

„Rozhodli jsme se, že nebudeme zvyšovat daň z nemovitosti na celém území města, jelikož domácnosti a drobní podnikatelé ve Valašském Meziříčí jsou už tak vystaveni enormní finanční zátěži způsobené inflací a růstem cen energií. Naším krokem se navíc inspirovala také okolní města a další budou zřejmě následovat,“ navázal Robert Stržínek. Zároveň odmítl tvrzení, že by se zvýšení daně z nemovitosti mělo promítnout do ceny zboží. „Zvýšení daně z nemovitosti u jednoho objektu o řádově několik set tisíc ročně se v jeho ekonomice při miliardových obratech zcela ztratí. Ceny zboží navíc určuje trh a zejména tržní konkurence, která je u nás ve Valašském Meziříčí vysoká. Zároveň se tímto krokem snažíme narovnat tržní prostředí, v němž jsou místní podnikatelé znevýhodněni na úkor nadnárodních řetězců,“ uzavřel starosta Stržínek.

Zdroj: https://www.valasskemezirici.cz/valasske-mezirici-zdani-velka-obchodni-centra/d-54074

RS