Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

22.11.2023

Od poloviny listopadu zachraňuje životy na Valašsku speciálně upravená sanitka, tzv. mobilní iktová jednotka. Unikátní projekt je součástí studie Saarské univerzity v německém Homburgu.

Do Valašského Meziříčí se projekt podařilo dostat především díky místnímu rodákovi a lékaři Radimu Líčeníkovi.

„Ve speciálně vybavené sanitce, jejíž součástí je počítačová tomografie – CT a další nezbytné vybavení, dokážeme pacienta s mozkovou mrtvicí a dalšími urgentními neurologickými stavy nejen vyšetřit, ale okamžitě zahájit také nezbytnou léčbu. I když podobně vybavené sanitky jezdí například v Berlíně, Oslu, Paříži, Melbourne nebo Texasu, v České republice se jedná o ojedinělý projekt. Výjimečný je i tím, že probíhá v hornatém terénu údolí Rožnovské a Vsetínské Bečvy se základnou na valašskomeziříčské výjezdové stanici Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje,“ vysvětlil specialista na uvedenou problematiku Radim Líčeník, jenž se zasloužil o spuštění projektu v ČR a nyní s kolegy zajišťuje provoz mobilní iktové jednotky.

To by se nepodařilo bez podpory Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje, Krajské nemocnice Tomáše Bati Zlín, vedení Zlínského kraje a města Valašské Meziříčí.

Právě valašskomeziříčská radnice se v pondělí 20. listopadu stala centrem odborníků na akutní mozkovou příhodu a její léčbu. „Prostřednictvím online konference jsme se spojili nejen s profesorem Klausem Fassbenderem, který je otcem projektu mobilních iktových jednotek, ale také s dalšími odborníky. Vyměnili jsme si dosavadní zkušenosti a diskutovali o našem projektu na Valašsku,“ navázal Radim Líčeník.

V průběhu konference poděkoval všem, kteří se do projektu zapojili, také starosta Robert Stržínek. „Když mne pan doktor Líčeník v červnu oslovil se záměrem dovézt k nám do Valašského Meziříčí unikátní sanitku a zachraňovat životy, okamžitě jsem nabídl veškerou možnou pomoc. Osobně jsem pomáhal s vyřízením homologace v Praze a za město jsme mimo jiné zajistili ubytování německých a dalších odborníků či technickou podporu a zázemí pro konferenci,“ vysvětlil starosta Robert Stržínek. Ten zároveň předal Cenu starosty města Valašské Meziříčí za rok 2023 již zmíněnému profesoru Klausi Fassbenderovi a britské paramedičce Brittany Wells, která se podílí na zajištění provozu sanitky v ČR.

„Realizace klinické studie mobilní iktové jednotky je nejen pro náš region, ale pro celou Českou republiku nesmírně přínosná. Bylo mi ctí poděkovat profesoru Fassbenderovi a paní Wells jménem vedení města za mimořádný přínos o rozvoj zdravotní péče na valašskomeziříčsku. Velké díky ale samozřejmě patří všem, kteří se do této studie zapojili a pomáhají zachraňovat životy na celém Valašsku,“ připojil starosta Robert Stržínek.

Zdroj: https://zl.patriotmagazin.cz/valasske-mezirici-specialni-sanitka-zachranuje-pacienty-s-mozkovou-prihodou

RS