Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

7.10.2022

Ve Valašském Meziříčí zůstává ve vedení radnice ANO, které se 43 procenty hlasů vyhrálo komunální volby. Dosud koaliční lidovce nahradí ODS, jež skončila třetí. Nově vznikající koalice bude mít dohromady 15 mandátů (ANO 12, ODS 3) z celkem 25 míst v zastupitelstvu.

Podle Roberta Stržínka, dosavadního starosty za ANO, který by měl ve stejné funkci pokračovat, nebyla povolební vyjednávání jednoduchá. „Náš dosavadní koaliční partner se dlouhodobě profiloval tak, že už nemá o pokračování spolupráce zájem,“ řekl na adresu KDU-ČSL Stržínek.

„Jsem rád, že se nám podařilo dohodnout na všech důležitých bodech a najít programovou shodu,“ dodal lídr ODS Petr Nachtmann. Obě strany teď pracují na koaliční smlouvě, z níž vyplyne konkrétní složení budoucího vedení města.

V podobné fázi jsou ve Vsetíně, kde bude po letech opět starostou senátor a bývalý hejtman Jiří Čunek z KDU-ČSL. Lidovci sice skončili druzí za ANO, ale podařilo se jim udržet pozici starosty, jímž byl poslední volební období Jiří Růžička. Ten by se měl stát místostarostou. V koalici bude mít většinu ANO, jež získá dva místostarosty a dva radní. Jedno místo by mělo připadnout Nestraníkům.

„Základní dohoda je vyřešená, v ostatních věcech nevidíme problém. Příští týden by to mohlo být hotové,“ naznačil Čunek.

„Gesce jsme zatím neřešili. Budeme se snažit akceptovat zkušenosti lidí a seskládat to tak, aby bylo vedení města silné i odborné,“ podotkl lídr ANO Pavel Bartoň. Ve vedení končí hnutí STAN a dosavadní místostarosta Tomáš Pifka.

V Uherském Hradišti vzniká koalice Společně pro Hradiště, jež tvoří ODS a TOP 09, s ANO. Post starosty může udržet občanský demokrat Stanislav Blaha. ANO přitom nejdříve uzavřelo memorandum s Hradišťáky a Piráty, pak ho však vypovědělo a spojilo se s ODS. Partnery hledají mezi Nestraníky pro Hradiště, Piráty a lidovci.

„Jednání nejsou ukončena, příští týden by mělo být jasněji,“ zmínil Blaha.

Zdroj: https://www.idnes.cz/volby/zlin/valasske-mezirici-komunalni-volby-koalice-strzinek-vsetin.A221007_686757_zlin-zpravy_jfukRS