Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

23.9.2022

Valašské Meziříčí na Vsetínsku dokončilo rekonstrukci náměstí v centru města. Jeho obnova začala loni v červenci a stála 63,8 milionu korun. Šlo o jednu z největších investic města v končícím volebním období.

Náměstí, které je součástí městské památkové zóny, je dlouhé 110 metrů a široké přibližně 60 metrů. Má například nový povrch z přírodních kamenů, mobiliář, fontánu, pítko, po obvodu je nová zeleň. Náměstí bylo opraveno po 60 letech. „Rozpraskaný asfalt, divoká výsadba zeleně a další problémy starého náměstí jsou dnes už minulostí. Jsem moc rád, že se nám podařilo tento projekt zahájit ještě před enormním navýšením cen a zdárně dovést do finále. Ve Valašském Meziříčí tak máme konečně náměstí, na které můžeme být právem hrdí,“ uvedl starosta Robert Stržínek (ANO).

Obnova náměstí přinesla řadu archeologických objevů, které studují pracovníci Muzea regionu Valašsko. Archeologové odkryli například základy barokní kašny, barokní dlažbu, části stavební konstrukce zřejmě ze 16. století, také suterén domu s přístavkem, který stál pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století a zanikl kvůli požáru. Objevili také části domu a kusy vybavení z konce 13. až poloviny 14. století.

Kvůli náročnosti stavebních prací se posunul termín dokončení obnovy náměstí ze srpna na září. „Důvodem byla zejména tvorba hlubších podkladních vrstev. Za nové náměstí jsme zaplatili bezmála 63,8 milionu korun. Na revitalizaci se nám však podařilo získat také dotaci téměř 21 milionů od Zlínského kraje, která pokryla třetinu nákladů, za což jsme moc rádi,“ uvedl Stržínek. Dnešní večerní slavnostní otevření opraveného náměstí spojilo město s programem festivalu Světlo Valmez.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/regiony-zpravy-zlinsky-kraj-valasske-mezirici-dokoncilo-rekonstrukci-namesti-v-centru-mesta-215059


RS