Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

24.4.2023

Další významné ocenění za rekonstrukci náměstí získalo v polovině dubna město Valašské Meziříčí. Poté, co zvítězilo v krajském kole soutěže Historické město roku 2022, uspělo také v samotném finále. Umístilo se mezi trojicí republikových finalistů.

Rozsáhlou opravu náměstí podle návrhu architektky Martiny Kosíkové dokončila meziříčská radnice vloni v září. Meziříčí se tak podle vedení města po dlouhých 60 letech dočkalo důstojné podoby centra městské památkové zóny.

Nevzhledný asfalt nahradil přírodní kámen a přibyly zde také nové stromy, zeleň či fontána. Náročná obnova trvala šestnáct měsíců měsíců a stála bezmála 64 milionů korun, přičemž dotací 21 milionů přispěl Zlínský kraj.

„Velký díl práce na konečném výsledku má vedle kolegů z městského úřadu a dodavatelské firmy také místostarostka Yvona Wojaczková, která koordinovala všechny zapojené strany. O tom, že se rekonstrukce náměstí skutečně podařila, svědčí ocenění odborníků,“ vyzdvihl starosta Robert Stržínek úspěch v soutěži Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, kterou pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska spolu s ministerstvy kultury a pro místní rozvoj.

Slavnostní finále soutěže vyvrcholilo v úterý 18. dubna v prostorách Pražské křižovatky, kam se sjeli zástupci všech 14 měst, jež stejně jako Valašské Meziříčí uspěla v krajském kole.

„Do Prahy jsme jeli s tím, že si převezme ocenění za krajské vítězství. Když jsem se při vyhlašování užších finalistů dozvěděla, že nám odborná porota přiřkla dělené druhé a třetí místo, bylo to opravdu příjemné překvapení,“ svěřila se místostarostka Yvona Wojaczková.

Jde podle ní o ocenění mnohaleté práce zaměřené na regenerace meziříčské městské památkové zóny a zejména pak vydařené rekonstrukce náměstí.

„Naším cílem bylo zachovat historický ráz centra Meziříčí, zdůraznit odkaz předků a přitom vybudovat náměstí, které bude sloužit další desítky let. Věřím, že se to podařilo,“ dodala místostarostka.

Valašské Meziříčí spolu s Žatcem získalo Cenu ministra pro místní rozvoj za vynikající výsledky v Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón ČR za rok 2022 a finanční odměnu ve výši 100 tisíc korun. Absolutním vítězem letošního ročníku soutěže Historické město roku se stalo Vysoké Mýto.

Zdroj: https://valassky.denik.cz/zpravy_region/skvely-uspech-mezirici-se-deli-o-druhe-misto-v-soutezi-historicke-mesto-roku-202.htmlRS