Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

9.6.2022

Bez toho, aby platili za jízdenku, se už od nadcházející neděle 12. června svezou lidé ve Valašském Meziříčí městskou hromadnou dopravou. MHD zdarma pro všechny se do města vrací po dvou a půlleté pauze vynucené evropskou legislativou.

V uvedený den vyjedou na městské linky ve Valašském Meziříčí a také do přilehlých obcí Poličná a Krhová nové moderní ekologické autobusy dopravce TQM – holding. Radnice s touto společností podepsala smlouvu, na jejímž základě bude firma provozovat MHD následujících 10 let. Vedení města si počátkem tohoto týdne nový vozový park oficiálně vyzkoušelo.

MHD zdarma bylo v Meziříčí už v minulosti. V listopadu 2019 to však muselo skončit kvůli kolizi s evropskou legislativou, když chtělo město prodloužit smlouvu s tehdejším dopravcem. Bylo nutné najít nového provozovatele.

„Z dřívějších zkušeností víme, že po zavedení bezplatného režimu vzrostl počet cestujících o šedesát procent. Věřím, že moderní klimatizované autobusy, které budou jezdit na ekologický zemní plyn, budou lidé využívat ještě hojněji a brzy překonáme hranici milionu přepravených za rok,“ řekl starosta Robert Stržínek.

Autobusy v barvách Valašského Meziříčí začnou vozit první cestující v neděli 12. června. Jejich podoba vychází z městského design manuálu, který zpracovalo studio Najbrt. „Lidé si je tak rozhodně nespletou. Zajímavostí je, že v červeném provedení přijely autobusy už z Francie, kde také na míru vyrobili jejich sedačky inspirované naším logem. Finální polep pak dostaly až v České republice,“ přiblížila místostarostka Yvona Wojaczková.

Se společností TQM uzavřela radnice desetiletou smlouvu na provozování MHD ve Valašském Meziříčí a obcích Poličná a Krhová. Město počítá s ročními náklady ve výši 21,3 milionu s tím, že zhruba 4,2 milionu dají na provoz zmíněné obce.

„Autobusy pro zdejší MHD jsou naší první flotilou na stlačený zemní plyn. Všechny nasazené autobusy Iveco Bus Urbanway jsou nové, klimatizované, nízkopodlažní, bezbariérové a jsou vybaveny různými technologiemi, například LCD panely, sčítacími rámy, teplotními čidly nebo kamerovým systémem se záznamem,“ přiblížil Stanislav Brožek, ředitel osobní autobusové dopravy TQM.

Doplnil, že podoba dosavadních jízdních řádů zůstane prakticky stejná. Drobná změna čeká cestující na lince číslo 5, která bude vyjíždět o minutu později ze stanoviště MHD u náměstí. V případě linky číslo 8 pak nebude MHD zajíždět na autobusové nádraží, ale bude stavět vedle, na zastávce U autobusové stanice v ulici Zašovská.

Nový vozový park tvoří devět standardních velkých třídveřových autobusů s délkou 12 metrů a kapacitou 25 sedících cestujících. Tyto doplní jeden speciální minibus o délce 9,5 metru a kapacitě 18 sedících pasažérů, který je určen pro nově vytvořenou okružní linku číslo 10.

Zdroj: https://valassky.denik.cz/zpravy_region/mezirici-ma-zbrusu-nove-autobusy-cestujici-budou-vozit-zdarma-20220609.html

RS