Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

5.4.2023

Zlepšit mobilitu a zajistit bezbariérový přístup k bytům ve čtyř a vícepodlažních domech má dotační program, který ve Valašském Meziříčí běží od roku 2022. Nejen, že pokračuje i letos, ale už nese i své první ovoce.

Valašskomeziříčská radnice v uplynulých letech dokončila revitalizaci městských sídlišť, jejímž cílem bylo zkvalitnit okolí panelových domů. Následně se prostřednictvím dotačního programu Mobilita rozhodla vyhovět také požadavkům občanů a SVJ. „Opakovaně se na nás obraceli s prosbou o pomoc s financováním stavby výtahů ve čtyř a vícepodlažních domech, které nejsou ve vlastnictví města. S ohledem na stárnutí populace, ale také zajištění bezbariérovosti, se dnes výtah jeví jako nezbytnost. V rámci rozpočtu na letošní rok tak máme vyčleněnu částku dva miliony korun s tím, že přímá dotace na jeho stavbu činí 200 tisíc,“ vysvětlil starosta Robert Stržínek. Podle analýzy města by tuto možnost mohlo využít až 168 vchodů bytových domů.

Loni pak z dotačního programu Mobilita čerpali jako první obyvatelé čtyřpodlažního panelového domu v ulici Smetanova. Výsledek si nyní vedení města prohlédlo přímo na místě. „Ve stávající schodišťové šachtě vznikl výtah s celkovými náklady 1,8 milionu korun. SVJ získalo vedle dotace od města ve výši 200 tisíc, také příspěvek 800 tisíc z Ministerstva pro místní rozvoj a zbytek pokrylo z vlastních zdrojů. Jedná se o ukázku vhodného využití dotačních možností a podpory bydlení, za což jsme moc rádi,“ zhodnotil místostarosta Petr Nachtmann.

Dotační program je zaměřen pouze na bytové domy bez výtahů a není určen k rekonstrukci těch stávajících. Podrobnosti naleznou zájemci na webu dotace.muvalmez.cz s tím, že žádosti je možné podávat do 30. září letošního roku.

Zdroj: https://www.valasskemezirici.cz/mesto-podporuje-vznik-vytahu-v-bytovych-domech/d-52512

RS