Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

7.12.2023

Valašské Atény si letos nadělí pořádný kulturní dárek. Valašskomeziříčští radní totiž odsouhlasili nákup klavíru P 284 Mistral od české společnosti PETROF. Mistrovský kus již brzy rozezní velký sál Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí v zámku Žerotínů.

O nákupu nového koncertního křídla se ve městě na soutoku Bečev hovořilo delší dobu. „Valašské Meziříčí je vyhlášené svou kulturní scénou. Máme zde velmi aktivní Klub přátel hudby s 55 letou tradicí, na kterou můžeme být právem hrdí. Dosud jsme ale postrádali opravdu kvalitní klavír, který by umožnil recitály předních nejen českých umělců,“ přiblížila problematiku místostarostka Yvona Wojaczková.

Stávající klavír byl totiž do Kulturního zařízení pořízen v únoru 1976 a již delší dobu nevyhovuje potřebám umělců. „Nedrží intonaci a je nezbytné ho častěji ladit. Už je také zvukově nevyrovnaný a mechanika trpí silným opotřebením, což je slyšet na kvalitě tónu. Tyto důvody a také množství výtek profesionálních hudebníků nám neumožňují zařadit do programu sólové klavírní koncerty,“ navázal Roman Štěrba, ředitel Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí.

Vedení města proto hledalo adekvátní náhradu. „Máme obrovskou výhodu, že v Hradci Králové sídlí společnost PETROF s bezmála 160letou tradicí. Díky ochotě paní Zuzany Ceralové Petrofové a jejích kolegů jsme se detailně seznámili s tím, jak mistrovské hudební nástroje vznikají a hledali zde klavír, který bude nejlépe vyhovovat potřebám našeho Kulturního zařízení,“ řekl starosta Robert Stržínek a pokračoval: „Přední český pianista Ivo Kahánek nám pak přímo v PETROF Gallery přehrál jednotlivé nástroje, abychom věděli, z čeho vybíráme. Nakonec jsme v radě města schválili nákup mistrovského koncertního křídla P 284 Mistral, které si naše město po 50 letech rozhodně zaslouží. Už teď víme, že jej dokážeme využít nejen pro koncerty vážné hudby, ale také vystoupení jazzových či dalších hudebníků a umělců.“ Cena nového klavíru činí bezmála 2,4 miliony korun a jedná se tak o další významnou investici do podpory kulturního života ve Valašském Meziříčí.


Zdroj: https://zl.patriotmagazin.cz/kulturni-zarizeni-se-po-50-letech-docka-noveho-koncertniho-kridla


RS