Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

14.12.2022

S dobrou zprávou přišla před Vánoci společnost CZT Valašské Meziříčí s.r.o., která dodává teplo 191 odběratelům do 199 odběrných míst, mezi nimiž je také na 5 600 bytů. I přes turbulentní dobu, obrovské výkyvy v ceně zemního plynu, z něhož se teplo pro soustavu vyrábí, a další negativní faktory, počítá firma s tím, že bude domácnostem napojeným na teplovod po novém roce vracet tisíce korun na přeplatcích záloh.


V současné době, pokud nenastanou další neočekávané změny do konce roku, očekává CZT konečnou cenu tepla ve výši 1 260 Kč/GJ bez DPH (resp. 1 386 Kč/GJ po připočtení 10 % DPH). „Díky tomu, že se jedná o městem 100procentně vlastněnou společnost, nastavili jsme již na začátku energetické krize u CZT prakticky nulový zisk. To nyní znamená, že ve vyúčtování roku 2022 počítáme s přeplatky záloh, které by se měly v případě jednotlivých domácností pohybovat mezi 1 000 až 4 000 korun podle jejich odběru tepla. Věřím, že v tomto předvánočním čase je to skvělá zpráva nejen pro občany, ale také všechny městské a další organizace, které jsou na teplovod připojeny,“ neskrýval spokojenost starosta Robert Stržínek. Právě on inicioval opakovaná jednání s jednatelem CZT a zástupci společnosti DEZA, která dodává teplo pro městský teplovod. Díky úsporným opatřením, jimiž tato firma reagovala na extrémní nárůsty cen energií, se pak podařilo snížit předpokládanou cenu tepla za rok 2022. „Jednalo se o každodenní optimalizaci výroby tepla a dočasný přesun energeticky náročného zpracování benzolu do naší polské jednotky. Vše s cílem minimalizovat nákupy zemního plynu za vysoké spotové ceny, které se nám podařilo snížit o více než 80 procent. Tím se zvýšil podíl dříve nakoupeného zemního plynu za předválečné ceny a výrazně klesla jeho průměrná cena. Zásluhou těchto opatření a nečekaně příznivého vývoje ceny zemního plynu se nám podařilo snížit očekávanou průměrnou cenu tepla roku 2022 o cca 250 Kč/GJ bez DPH. Je třeba ještě doplnit, že pro naši společnost jsou dodávky tepla službou občanům města, ve kterém působíme a nejsou pro DEZu ziskovou záležitostí,“ navázal Daniel Hruška, finanční ředitel DEZA, a. s.

Velmi pozitivně se zatím vyvíjí také odhad ceny tepla pro rok 2023. „Předběžnou cenu tepla – zálohovou předpokládáme od 1. ledna 2023 ve výši 1 345 Kč/GJ bez DPH (1 479,5 Kč/GJ s DPH). Na jejím zvýšení se podílí poměrně velký nárůst ceny nakupované elektrické energie. V CZT ale děláme vše pro nejnižší dosažitelnou cenu tepla v rámci naší technologie výroby a distribuce. Při absolutním srovnání lze říci, že se pohybujeme na průměrné ceně tepla v České republice,“ doplnil informace Josef Gába, jednatel CZT Valašské Meziříčí s.r.o.

Uvedené se netýká odběratelů připojených na plynové kotelny, kde se naopak pro příští rok odhaduje cena tepla ve výši 1 650 Kč/GJ včetně DPH, což je trojnásobný nárůst způsobený šestinásobným růstem ceny zemního plynu.


Zdroj: https://www.valasskemezirici.cz/domacnosti-ve-valmezu-za-teplo-usetri/d-51451

RS